Македонија

Кривопаланечките пожарникари помагаа во гасење пожар во Велес

На барање на градоначалникот на Општина Градско, Киро Нацков, Општина Крива Паланка и Територијалната противпожарна единица Крива Паланка испратија тим од едно ...

Квотите на факултетите догодина ќе се дефинираат врз основа на анализа на пазарот на трудот

Од следната година квотите на високообразовните установи ќе се дефинираат врз основа на анализа на пазарот на трудот и податоци кои ќе ги добиеме од Агенцијата за ...

Опасност од труења во лето

Забрана за работа за ресторани и месарници, парични казни за нехигиена во угостителски објекти, неправилно декларирање на храната, сладоледи со истечен рок, ...

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Остри реакции и меѓусебни препукувања дали дипломатскиот пасош е право или привилегија откако претседателката Татјана Димитровска во интервју за ТВ 24 рече дека ...

Репортажа 24: Галичка свадба, спој на традицијата и културата

Живописниот Галичник, на падините на планината Бистра е едно од најпосетените туристички дестинации но познат и по единствената културна манифестација Галичка ...

Подготвеност за уставни измени?!

Мицкоски со директна порака до Мицотакис и Радев дека доколку имаат одредени забелешки кон земјата нека ги решаваат институционално а не само преку политички ...

Се запали автобус на ЈСП

Автобус на Јавното сообраќајно претпријатие се запали на Железничката станица во Скопје. Според првичните информации пожарот избил во задниот дел кај моторот, по ...

Обвинителен предлог против пет лица кои учествувале во тепачка во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поднесе обвинителен предлог против пет лица за кривични дело „учество во тепачка“. Настанот се случил на 17 август ...

ЦУК: Во изминатите 24 часа имало 35 пожари на отворено, активни се 12

Вкупно 35 пожари на отворено имало во изминатото деноноќие во Северна Македонија, а од нив утрово активни се вкупно 12, информираше Центарот за управување со кризи ...

Илиевски: Обвинителството и ДКСК да го испитаат случајот со земјиштето во Центар што го добил Јанушев на подарок

СДСМ бара од ДКСК и Јавното обвинителство да го истражат случајот со подарокот што генсекот на Владата, Игор Јанушев го добил во вид на градежно земјиште. ...