Македонија

Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од 1.5 мегавати во Дојран, изјави ...

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен ...

Пожари беснеат во Македонија, 12 активни на отворено

Пожарите кои веќе неколку дена беснеат низ државата, на површина ги извадија бројните проблеми наталожени во земјава. Пожарникарите оставени без соодветна ...

ДКСК: Дипломатскиот пасош е право, а не привилегија, службени возила не сме побарале

ДКСК во објава на нивната веб-страница се повикува на член 11 од Законот за патни исправи за да појасни дека „право, а не привилегија“ е тоа што ...

Делови од Аеродром вчеравечер без струја

Делови од Аеродром вчеравечер останаа без струја. Немаше осветлување на потегот на улицата Руди Чаевац. Беше забележително дека нема ниту улично осветлување кое ...

Состојба на патишта

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...

На Табановце и на Богородица се чека околу 30 минути

Поради зголемена фреквенција на возила на граничните премини Богородица и Табановце денеска се чека околу 30 минути.  На останатите гранични премини, како што ...

Дивите депонии и натаму проблем во Велес, на ниво на држава има над илјада

Во Велес и околината има поголем број диви депонии. Надлежните велат не може да се даде прецизна бројка, бидејќи иако ги чистат, повторно никнуваат. Ги има на повеќе ...

Осум активни пожари, во гаснењето вклучени и Армијата, полицијата и ДЗС

Осум активни пожари на територија на државата се регистрирани во последните 24 часа. Се уште е активен пожарот на планината Серта, над селата Драгоево и Селце. Три ...

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен ...