Спорт

ЕВРО2024: Швајцарија ја совлада Унгарија

Фудбалерите на Швајцарија ја совладаа попладнево Унгарија со 3-1 (2-0) на отворањето на вториот ден од Европското фудбалско првенство во Германија. Стрелци на ...

Почина 26-годишниот голман на репрезентацијата на Црна Гора

Матија Шаркиќ (26), голман на англискиот второлигаш Милвол и на репрезентацијата на Црна Гора, почина рано утрово во стан во Будва. На Шаркиќ таму околу 6:30 му се ...

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Германската полиција соопшти дека ќе воведе рестрикции за алкохол на натпреварот од првото коло од групата Ц на Европското фудбалско првенство меѓу Англија и ...

Започнува УЕФА ЕУРО 2024 - отвораат Германија и Шкотска

Вечерва во 21:00 часот по македонско време започнува долгоочекуваното УЕФА ЕУРО 2024! Воведниот натпревар го игра домаќинот Германија против Шкотска во натпревар од ...

Надал го пропушта Вимблдон поради ОИ: Шпанецот не сака да ризикува со повреда пред Париз

Легендарниот шпански тенисер Рафаел Надал (38) одлучи да не игра на претстојниот Вимблдон за да се подготви што подобро за Олимписките игри во лето. Давид Ферер, ...

Столе Димитриевски е нов член на Валенсија

Валенсија официјално објави дека постигнале договор за потпис со македонскиот голман Столе Димитриевски со важност до 30-ти јуни 2026 година. „Македонскиот ...

Бостон го победи Далас и во вториот натпревар од финалето на НБА

Бостон Селтикс се се поблиску до својата прва титула по 2008 година. Тимот го доби и вториот натпревар од финалето на НБА против Далас Маверикс, овојпат со 105:98. ...

Бразил го победи Мексико со гол во 90+6. минута

Репрезентацијата на Бразил ноќеска го победи Мексико со 3:2 во пријателски натпревар одигран на неутрален терен во Колеџ Стејшн, САД. Зај Бразилците погодија ...

Мартинели: Винисиус ја заслужува Златната топка

Напаѓачот на Арсенал и репрезентацијата на Бразил, Габриел Мартинели смета дека неговиот сонародник од Реал Мадрид, Винисиус Жуниор заслужува да ја добие ...

Англија загуби од Исланд во пресрет на Евро 2024

Фудбалската репрезентација на Англија синоќа беше поразена со 1:0 од селекцијата на Исланд во пријателски натпревар одигран на „Вембли“ во Лондон. Стрелец на ...