Спорт

Македонската фудбалска репрезентација со пораз од Бугарија ги заврши настапите во Лигата на нации

Во последното коло во Ц-сегментот од Лигата на нации, македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје загуби од Бугарија со 1:0. Речиси цел натпревар ...

Македонската фудбалска репрезентација ја пречекува Бугарија

Во последното коло во Ц-сегментот од Лигата на нации, македонската фудбалска репрезентација вечер во Скопје на Националната арена „Тодор Проески“ е домаќин ...

ЗАШТИТНОТО ЛИЦЕ НА ВИДЕОЛОТАРИЈА, МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА ИКОНА, ГОРАН ПАНДЕВ ЈА ЗАОКРУЖИ СВОЈАТА ФУДБАЛСКА КАРИЕРА

Бројките кои ги дефинираат големите спортисти се безвременски и обично означуваат голови, победи, титули. Нашиот бренд амбасадор Горан Пандев има доволно такви во ...

Милевски пред дуелот со Бугарија: Да ја оставиме политиката на страна

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски, пред утрешниот натпревар со Бугарија, повика на фер навивање и коректно однесување, ...

Италија го доби дербито против Германија додека Унгарија ја изненади Германија

Во најдобрата А конкуренција, дербито се одигра во Милано, каде Италија ја пречека Англија. На задоволство на домашната публика Азурите славеа победа со 1-0 со голот ...

На 47-годишна возраст почина ракометниот тренер Андон Бошковски

Синоќа ненадејно на 47 годишна возраст починал познатиот македонски тренер Андон Бошковски, соопштија од Ракомента федерација на Македонија. Бошковски беше роден ...

Федерер го одигра последниот меч во величествената кариера, емотивна разделба со натпреварите

Роџер Федерер (41), швајцарскиот тенисер и еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот, го одигра последниот меч во кариерата. Тој го одигра во двојки заедно ...

Македонија ги загуби шансите преку Лигата на нации, Грузија во плеј-офот за ЕП 2024

Во претпоследниот петти натпревар од групата „4“ од Лигата „Ц“ во Лигата на нации македонската А репрезентација загуби вечерва во Тбилиси со 2:0 од ...

Македонските фудбалери и гостуваат на Грузија во Лигата на нации

Македонската фудбалска репрезентација вечерва од 18 часот во Тбилиси и гостува на Грузија во рамки на претпоследниот натпревар во групата 4 од Ц-Дивизијата во ...

„АЛКАЛОИД“ ОТВОРИ НОВ ШАХОВСКИ ДОМ

Ценејќи го значењето на шахот во развојот на најмладите, „Алкалоид“ АД Скопје опреми ново, модерно катче наменето за шаховска едукација и за турнири за ...