Спорт

Тенисерите на Југ со убедлива победа ја почнаа одбраната на титулата

Македонскиот тениски шампион, тимот на Југ забележа убедлива победа во 1. коло од Државното екипно првенство.  Резултати од мечевите во 1. коло одиграни во текот ...

Аргентина ја победи Колумбија и ја освои Копа Америка

Репрезентацијата на Аргентина рано утрово ја совлада Колумбија со 1:0 во финалето на Копа Америка 2024 година. Основните 90 минути завршија нерешено, 0:0. Стрелец на ...

Шпанија е новиот европски првак, „фуријата“ дојде до четвртиот трофеј

Шпанија е новиот владател на Европа. „Фуријата“ ја совлада Англија со 2-1 во финалето на Европското првенство и дојде до својот четвртти трофеј со што се ...

Алкараз го победи Ѓоковиќ и го одбрани трофејот на Вимблдон

Шпанскиот тениски ас покажа моќ, максимално ги искористи младоста и свежината и без поголеми проблеми го совлада Ѓоковиќ. Алкараз особено беше доминантен во ...

Ѓоковиќ и Алкараз и годинава во финалето на Вимблдон

Вториот тенисер на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ, и третопласираниот на светската АТП листа, Шпанец Карлос Алкараз, втора година по ред играат во финалето на ...

Вечерва во Берлин се игра големото финале на ЕУРО 2024

Вечерва од 21 часот во Берлин се игра големото финале на ЕУРО 2024. Се среќаваат Шпанија и Англија, репрезентации кои во изминатиот месец, прво преку групната фаза а ...

Инзаги за продолжување на договорот со Интер: Се чувствувам како дома

Тренерот на Интер, Симоне Инзаги го коментираше продолжувањето на договорот со миланскиот клуб. - Јас сум возбуден. Би сакал да му се заблагодарам на претседателот ...

Реал заработи 800 илјади евра на првиот ден од продажбата на дресови на Мбапе

Реал Мадрид продаде седум илјади дресови со името на Килијан Мбапе на првиот ден од продажбата, објави „El Chiringuito“. Приходот изнесува 800 илјади ...

Ѓоковиќ ќе игра во финалето на Вимблдон, за титулата против Карлос Алкараз

Новак Ѓоковиќ триумфираше против Лоренцо Музети со 3:0 (6:4; 7:6; 6:4) и го закажа овогодинешното финале на Вимблдон со Карлос Алкараз. Тенисерите од Србија и Италија ...

Саутгејт: Шпанија ќе биде неверојатно тежок ривал, ова е најдобриот тим на ЕП

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт ги искажа очекувањата за финалето на Евро 2024. -Токму за ова дојдовме. Ќе биде неверојатно тежок натпревар против Шпанија. Ќе ...