Спорт

Минута молчење и на „Олд Трафорд“ за Кралицата

Натпреварот помеѓу Манчестер јунајтед и Реал Сосиедад во Лигата на Европа започна со минута молчење поради смртта на Кралицата Елизабета Втора. Фудбалерите на ...

Последни натпревари од групната фаза на Евробаскет 2022

На Европското кошаркарско првенство кое се одржува во четири земји, во текот на денешниот ден ќе се одиграат последните шест натпревари од групната фаза. На ...

Кирјос го скрши рекетот по поразот од Хачанов во четвртфиналето на УС Опен

Австралиецот Ник Кирјос, по поразот од Русинот Карен Хачанов во четвртфиналето на УС Опен, го скрши рекетот не можејќи да ги задржи емоциите. Дваесет и ...

Галтие: ПСЖ никогаш не го победил Јувентус, тешко е да се промени текот на историјата

Тренерот на ПСЖ, Кристоф Галтие, ги искажа впечатоците од победата над Јувентус во натпреварот од 1. коло од групната фаза на Лигата на шампионите. Средбата се ...

Скопје домаќин на меѓународен пингпонгарски турнир во младински категории

Скопје од утре до 11 септември ќе биде домаќин на „Youth Star Contender“ е еден од највисоко рангираните турнири во пинг-понг во младинска конкуренција за играчи од ...

Медведев по УС Опен нема да биде прв светски рекет

Рускиот тенисер Данил Медведев ноќеска загуби од Ник Кирјос во четвртото коло на УС Опен – 6:7, 6:3, 3:6, 2:6. Медведев за прв пат по 2018 година загуби на УС Опен пред ...

Мбапе: Златната топка е „Светиот грал“ за секој фудбалер

Фудбалерот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе ги откри своите размислувања за наградата „Златната топка“ на „Франс Фудбал“, која се доделува на ...

Димитар Пандев потпиша за МЗТ Скопје

Новопечениот македонски кошаркарски репрезентативец, Димитар Пандев, е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, кое ќе ја зголеми конкуренцијата во борбата ...

Во Битола трка „Трчај бе“, ќе учествуваат 1 400 атлетичари

Илјада и четиристотини атлетичари од 12 земји од светот ќе учествуваат денеска во трката низ улиците во Битола наречена „Трчај бе“, која годинава е и ...

УЕФА казни осум клубови за кршење на финансискиот ферплеј

УЕФА им изрече парични казни на осум клубови поради кршење на финансискиот „ферплеј“, а најголема казна ќе мора да плати ПСЖ. Меѓу санкционираните се и ...