Свет

Украина тврди дека не е одговорна за експлозиите на Крим

иев не е одговорен за вчерашните експлозии во руската воздухопловна база на Крим, изјави Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленскиј, ...

ЕУ одобри 261 милион евра помош за палестинските бегалци

Европската унија одобри 261 милион евра за финансирање на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток ...

ОН: ИД во минатата година значително ја зголеми употребата на беспилотни летала

Терористичката група ИД значително ја зголеми употребата на беспилотни летала во изминатата година, предупредија ОН. Високиот претставник на ОН за борба против ...

Бајден не бил информиран за рацијата во куќата на Трамп

Американскиот претседател Џозеф Бајден не бил однапред известен за рацијата во домот на поранешниот претседател Доналд Трамп на Флорида, објави Белата куќа, ...

Пахор: Ризикот сè уште постои на Западен Балкан и во Босна и Херцеговина

Колку подолго трае процесот на проширување на Европската унија, толку повеќе земјите од Западен Балкан ќе бидат изложени на руски апетити, затоа ЕУ мора да ги ...

Летонија повторно ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија до 10 ноември поради едногодишниот спор околу премините на мигранти и зголемената загриженост ...

Бајден ги потпиша инструментите за ратификација на пристапните протоколи за членство на Финска и Шведска во НАТО

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска ги потпиша инструментите за ратификација на пристапните протоколи во НАТО за Република Финска и Кралството Шведска. По ...

УНХЦР: Украина досега ја напуштиле 10,5 милиони бегалци

Повеќе од 10,5 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија врз земјата на 24 февруари. Тоа се последните податоци што Агенцијата за бегалци на ...

Руска ракета со ирански сателит успешно лансирана во земјината орбита

Русија денеска изврши успешно лансирање ирански сателит во земјината орбита. Ракетата-носач „Сојуз“ со иранскиот сателит „Хајам“ е лансирана од ...

ФБИ се вклучи во истрагите за откривање на авторството на кибернападите врз е-Албанија

Тим на ФБИ престојува во Тирана за да ги поддржи истрагите за откривање на авторството на кибернападите врз онлајн јавните услуги и другите владини веб-страници, ...