Свет

Во Висконсин температурата се намали за повеќе од 30 степени во рок од 24 часа

Во американската држава Висконсин температурата се намали за повеќе од 30 степени Целзиусови во рок од 24 часа, што е рекорден пад на температурата во САД, соопшти ...

Одлука на МКС: Жртвите на милицијата од Уганда добиваат рекордни 52 милиони евра компензација

Десетици илјади жртви на командантот на угандската милиција Доминик Онгвен треба да добијат вкупно 52 милиони евра отштета, соопшти Меѓународниот кривичен суд ...

Ердоган им понуди на Русија и на Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган преку видео порака, соопштена на самитот „Украина-Југоисточна Европа“ во Тирана, нагласи дека неговата земја е ...

Бајден е сè уште способен за должност, изјави неговиот лекар по годишниот преглед

Американскиот претседател Џозеф Бајден „останува подготвен за должност“, напиша синоќа неговиот лекар откако беше подложен на „годишен претседателски ...

Бела куќа: Израел мора да им обезбеди на муслиманите пристап до Ѕидот на плачот во текот на Рамазан

Портпаролот на Белата куќа, Метју Милер, го повика Израел да им го олесни пристапот на муслиманските верници до Ѕидот на плачот во Ерусалим за време на Рамазан. -Не ...

Францускиот Сенат одобри абортусот да стане уставно право

Францускиот Сенат денеска донесе закон врз основа на кој правото на жената на абортус ќе стане дел од францускиот Устав. Ова го вети претседателот Емануел Макрон, ...

Трамп не може да ја плати казната од 450 милиони, каматата расте за 112.000 долари секој ден

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да плати целосна кауција по пресудата за измама од 454,2 милиони долари и предлага банкарска гаранција од ...

Вулканот Попокатапетл предизвика хаос на аеродромите во Мексико

Мексиканскиот центар за превенција од катастрофи вчера соопшти дека вулканот Попокатепетл, што се наоѓа на само 80 километри од главниот град, еруптирал дури 13 ...

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Министерот за надворешни работи на палестинската самоуправа, Ријад ал Малики соопшти дека верува оти Хамас разбира зошто не треба да биде дел од новата влада на ...

Извештај на ЕП: Нема пречки до ЕУ, Унијата не треба да го одложува приемот на нови членки

Извештајот на Европскиот парламент за проширувањето на ЕУ и реформите потребни за да се направи блокот способен да прифати нови членки укажува дека пристапот во ...