Свет

Американскиот војник кој избега во Северна Кореја сега е во американски притвор откако беше протеран од Пјонгјанг

Војникот Тревис Кинг, припадник на американската Армија кој пребегна во Северна Кореја во јули, е задржан во американски притвор откако беше протеран од Северна ...

Чешката Влада го одобри планот за купување на 24 борбени авиони Еф-35

Владата на Чешка го одобри планот за купување на 24 борбени авиони Еф-35, изјави премиерот Петар Фиала, цитиран од британските медиуми, пренесе БТА. Според него, ...

Судан пријави епидемија на колера, регистриран е 21 смртен случај

Судан пријави епидемија на колера, со 18 смртни случаи од оваа болест во источната држава Гедареф и три смртни случаи во главниот град Картум. Во Картум, 13 лица се ...

Поплави во северниот дел на грчкиот остров Евија

Во повеќе села во северниот дел на грчкиот остров Евија од рано утрово има сериозни проблеми поради невремето „Илиас“ што предизвика поплави како на домови, ...

Амбасадор на САД во Косово: Нападот беше координиран, планот беше да се дестабилизира регионот

САД оценија дека нападот на српските напаѓачи во северно Косово во текот на викендот, во кој загинаа еден полицаец и четворица вооружени лица, имал за цел да го ...

Уапсен поранешниот шеф на владата на Нагорно-Карабах при обид да премине во Ерменија

Поранешниот шеф на владата на етничките Ерменци во Нагорно-Карабах, Рубен Варданјан, е уапсен кога се обидел да пребега од таа територија во Ерменија за време на ...

Бела куќа: Бајден подржува зголемување на платите, не се меша во преговорите меѓу синдикатот на автомобилските работници и компаниите

Американскиот претседател, Џо Бајден, синоќа се приклучи на штрајкувачите од американската автомобилска индустрија, станувајќи со тоа првиот претседател во ...

Зеленски: Ќе има повеќе украински акции против Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека санкциите против Русија не се доволни за да се запре нејзината „агресија“ и вети нова ...

Калас: Земјите од НАТО треба да ги зголемат трошоците за одбрана

Естонската премиерка Каја Калас денеска ги покани земјите од НАТО да го следат примерот на балтичките земји и значително да ги зголемат трошоците за одбраната, ...

Киев: Европски компоненти се вградени во иранските дронови што ги користи Русија

Различни компоненти на европски производители се инсталирани во ирански беспилотни летала што Русија ги користи во нападите врз Украина, се наведува во таен ...