Свет

Европската унија официјално го усвои осмиот пакет санкции против Русија

Европската Унија официјално го усвои осмиот пакет санкции против Русија, како одговор на нелегалната анексија на четирите украински региони. Главен фокус на овој ...

Масакр во градинка во Тајланд, убиени над 20 деца

Опсежна истрага спроведува полицијата за масакрот што се случи денеска во дневен ценатар во североисточниот дел на Тајланд. Во нападот загинаа над 30 лица, меѓу ...

Русија инсистира на тајно гласање во ГС на ОН за нацрт-резолуцијата против илегалната анексија на делови од Украина

Русија инсистира на тајно наместо јавно гласање во Генералното собрание на ОН, каде следната недела ќе се разгледува нацрт-резолуцијата против руската анексија ...

Радев: Ќе ги обезбедам сите услови за да има време за дијалог меѓу партиите

Претседателот на Бугарија, Румен Радев најави дека на парламентарните партии ќе им ги обезбеди сите услови според Уставот, за да имаат доволно време за дијалог и ...

ОН: Авганистанската економија во колапс

Авганистанската економија доживеа „катастрофален колапс“ по доаѓањето на талибанците на власт, а за помалку од една година е анулирано се она што беше ...

Во Мексико вооружени напаѓачи упаднаа во Градско собрание и убија 18 луѓе

Вооружени напаѓачи вчера упаднаа во Градското собрание на Сан Мигел Тотолапан и отворија оган, при што загинаа 18 луѓе, а двајца се повредени, соопшти мексиканската ...

Гранатирано Запорожје, оштетени се или уништени од пожари станбени згради

Во гранатирањето на украинскиот град Запорожје во текот на ноќта, оштетени се или уништени од пожари станбени згради, а се уште не се знае дали има жртви, соопшти ...

„Фронтекс“: Минатата седмица намален бројот руски државјани кои влегле во ЕУ

Бројот руски државјани кои влегле во ЕУ измината седмица е за 20 проценти помал споредбено со неделата претходно, а причината за тоа се ограничувањата наметнати од ...

Загинаа 15 мигранти во потонат чамец во близина на грчкиот остров Лезбос

Во потонат чамец источно од грчкиот остров Лезбос, загинале 15 мигранти, а спасени се пет, додека во тек се две спасувачки акции на грчката крајбрежна служба, едната ...

Борбената група на НАТО во Словачка подготвена за акција

Борбената група на НАТО во Словачка што беше создадена за подобра заштита на источното крило на Алијансата, сега е подготвена за акција, јави агенцијата ДПА. Од ...