Свет

Бербок го повика Азербејџан да дозволи меѓународни набљудувачи во Нагорно Карабах

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок го повика Азербејџан да им дозволи на меѓународните набљудувачи да влезат во сепаратистичкиот регион ...

Побарана оставка од бугарскиот министер за одбрана поради одлуката за испорака на ракети С-300 на Украина

Бугарските социјалисти побараа оставка од министерот за одбрана Тодор Тагарев поради одлуката за снабдување на Украина со ракети за системот С-300. Откако на ...

Саудиска Арабија најави развој на нуклеарна програма

Саудиска Арабија соопшти дека е посветена на развој на сопствена програма за нуклеарна енергија и вети дека ќе дозволи поголем надзор над инспекторите за атомска ...

Пекинг ја обвини владејачката партија на Тајван за сепаратизам

Еден ден откако претседателот на Тајван лобираше за поддршка на Австралија за приклучување кон регионалниот трговски пакт, кинеската влада денеска ја обвини ...

ЦИА се подготвува да воведе сопствен модел на вештачка интелигенција

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) се подготвува да воведе во употреба функција слична на програмата OpenAI која ќе користи вештачка интелигенција ...

Невремето „Илиас“ ги зафати Атина и делови на Грција

Невремето „Илиас“, што од понеделникот ја зафати Грција, денеска кулминираше, а во текот на ноќта и рано утринава предизвика проблеми во областа Атика, ...

Италија може да протера мигранти поради нарушување на јавниот ред

Странците кои легално живеат во Италија ќе можат да бидат протерани од земјата во иднина доколку го загрозат јавниот ред или националната безбедност, се вели во ...

Швајцарскиот парламент одобри продажба на 25 неактивни тенкови „Леопард 2“ назад на Германија

Швајцарскиот парламент ја одобри продажбата на 25 тенкови „Леопард 2“ назад на нивниот германски производител со одлука со која ќе се овозможи префрлање на ...

Хаџиев: Азербејџан нема намера да преземе воена акција за создавање копнен коридор во Ерменија

Азербејџан нема намера да преземе воена акција за создавање копнен коридор во јужна Ерменија, изјави советникот за надворешна политика на азербејџанскиот ...

Шоле повика на намалување на тензиите меѓу Србија и Косово

Високиот советник на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, побара од Косово и Србија да ги намалат тензиите и да се вратат на дијалогот за нормализација на ...