Свет

Данската полиција информирана за присуство на дронови кај гасните полиња во Северно Море

Данската полиција во текот на викендот добила извештаи за активност на беспилотни летала во близина на полето за гас Роар, во Северно Море, изјави денеска ...

Германски активисти спасија 48 мигранти во Средоземно Море

Германскиот цивилен брод „Луиз Мишел“ спаси денеска спаси 48 луѓе во централниот дел на Средоземно Море. Тие со дрвен чамец се обидувале да стигнат до брегот ...

Лукашенко ја обвини Украина за провокации на границата

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска ја обвини соседна Украина дека испратила 15.000 војници во граничната област за да изгради одбрана и да изврши ...

Во снежна лавина во Индија загинаа најмалку 10 планинари

Најмалку 10 планинари загинаа во снежна лавина во северниот дел на Индија, а по други 11 сè уште се трага, јавија дел од локалните медиуми. Групата од 29 луѓе ...

Советот на Федерацијата на Русија ја ратификуваше анексијата

Горниот дом на рускиот парламент денеска гласаше за одобрување на анексијата на четири украински региони во Русија, додека Москва се подготвува за формално ...

Тривиќ не ги признава резултатите – обвинува за изборна кражба

Партијата за демократски напредок (ПДП) не се откажува од тврдењето дека кандидатот на опозицијата за претседател на Република Српска, Јелена Тривиќ, го победила ...

Претседателот на Бугарија одбива да ја потпише декларацијата за членство на Украина во НАТО

Претседателот на Бугарија Румен Радев одби да го потпише целиот текст на декларацијата на деветте источноевропски земји  поради член со кој се поддржува влезот ...

Панов за Студио 10: Италија е во голема криза, Мелони ја очекуваат големи предизвици

Европската десница зема замав, а последна во низата е Италија која сврти десно. Новата премиерка се претставува како умерена, но факт е дека е лидер на партијата - ...

Белгиски универзитет објави откритие за спречување на метастазирање на ракот

Универзитет во Лувен, Белгија, открил начин на кој се отвора можност за стопирање на метастазите кај болните од рак, јави дописничката на МИА од ...

Најмалку 15 мртви и 21 повреден во бунт во затвор во Еквадор

Најмалку 15 затвореници загинаа, а 21 се повредени во бунт во еден од најголемите затвори во Еквадор, каде веќе се убиени неколку луѓе во постојаното насилство меѓу ...