Свет

Државниот дом на народите на БиХ денеска ќе расправа за пониски цени на горивата и поевтини намирници

На итната седница закажана за денеска, Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ се очекува да разгледа и усогласи два владини извештаи, што се очекува ...

Севернокорејска ракета го надлета јапонското копно, во Јапонија прогласена тревога

еверна Кореја денеска лансирала балистичка ракета што го прелетала јапонското копно, соопштија властите во Токио кои за првпат по пет години издадоа наредба за ...

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета и бара 475 милиони долари отштета

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета и бара отштета од 475 милиони долари. Во својата тужба поднесена до судот во Форт ...

Граѓани на Чешка за еден месец собраа средства за набавка на тенк како помош за Украина

Во Кампањата за собирање средства за помош на Украина покрената во Чешка се собрани доволно средства за купување модерен тенк „Т-72“, јави агенцијата ДПА. За ...

„Фајненшл тајмс“: Поранешниот бугарски премиер се соочува со тешкотии во формирањето коалиција

Поранешниот бугарски премиер се соочува со тешкотии во формирањето коалиција, објави „Фајненшл тајмс“ коментирајќи ги резултатите од изборите во Бугарија, ...

Ен-Би-Си: Бајден соопштил дека има намера да се кандидира за втор мандат

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека има намера да се кандидира за втор претседателски мандат во 2024 година, јави Ен-Би-Си. Според медиумот, за време на ...

За 27 насто зголемена продажбата авиобилети од Русија по објавената мобилизација

Бројот авиобилети во еден правец продадени во Русија се зголемил за 27 насто откако рускиот претседател Владимир Путин ја најави делумната мобилизација, според ...

МААЕ: Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје во Украина, кој беше приведен од руските сили, е ослободен, соопшти денеска Меѓународната агенција за ...

Пресврт во БиХ: Додик ги загуби, па ги доби изборите

За избор на претседател на република Српска води кандидатот СНСД Милорад Додик со освоени 48,8 отсто гласови, а кандидатката на  ПДП-СДС Јелена Јривиќ освоила 42, 69 ...

Герб и Борисов водат, Трифонов и Каракачанов не влегуваат во Парламентот

Тесна победа на Бојко Борисов и ГЕРБ на вчерашните избори, четврти за помалку од две години во  Бугарија. Резултатите од 99 насто преброени гласачки ливчиња ...