Свет

Вучиќ: Суштински ќе ја усогласиме визната политика со ЕУ, Србија нема да е „влезна земја“ за илегални миграции

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата во Будимпешта со унгарскиот премиер Виктор Орбан и австрискиот канцелар Карл Нехамер за миграцијата, ...

Боздаг: Без нов устав, не може да има нова Турција

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг денеска изјави дека што поскоро треба да биде усвоен нов устав на Турција што ќе го замени сегашниот, одобрен во 1982 по ...

Пресврт во БиХ: Додик ги загуби па ги доби изборите

Додик во водство на изборите во Република Српска, а противкандидатката тврди дека грасовите ѝ се украдени.   Според прелиминарните податоци на ...

Пресврт во БиХ, Изетбеговиќ призна пораз, Милорад Додик ги изгуби изборите во Република Српска

Вечните“ лидери на босанската политичка сцена, досегашните водачи на српската и на бошњачката заедница, Милорад Додик и Бакир Изетбеговиќ доживеаја дебакл на ...

ОН: Бројот на жртвите од самоубиствениот напад во Кабул се искачи на 43

Бројот на загинати во самоубиствениот напад врз образовен центар во Кабул се искачи на најмалку 43, објави денеска Мисијата на ОН за помош во ...

Бугарија/Избори: По обработени 99,40 отсто од гласачките ливчиња, прва политичка сила е коалицијата ГЕРБ-СДС

Со обработени 99,40 отсто од гласачките ливчиња, најмногу гласови на изборите во Буѕгарија доби коалицијата ГЕРБ-СДС со 25,37 отсто (632.097 гласови). Ова го покажуваат ...

Остин: Нема непосредна закана од кинеска инвазија врз Тајван

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин синоќа изјави дека не гледа непосредна закана од кинеска инвазија врз Тајван, но смета дека Пекинг со своите воени ...

Кирил Петков: ГЕРБ, откако победи на изборите во Бугарија, мора да формира влада

Кирил Петков, копретседателот на „Продолжуваме со промената“ и поранешен премиер на Бугарија, за БНТ коментира дека е задолжително ГЕРБ, која освои најмногу ...

Половина од мобилизираните мажи во Хабаровск не ги исполнувале критериумите

Воениот комесар на руската област Хабаровск, Јуриј Лаик е сменет од функцијата откако половина од ново мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги ...

Во Конго има 26 милиони гладни, тврдат хуманитарните агенции

Конго е земјата на која во моментов и е најпотребна помош во храна, се посочува во нацрт-извештајот за безбедноста на храната изготвен од хуманитарните ...