Свет

Украина без струја и греење: Шест милиони домаќинства под ризик

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека по масовните руски ракетни напади оваа недела, шест милиони домаќинства во земјата сè уште се без ...

Зеленски јавно го критикуваше Кличко за прв пат од почетокот на војната

Во ретко јавно искажано несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев дека не ја завршил добро ...

Папата Франциск: Украина да направи отстапки за да се стави крај на војната

Украинските лидери ќе мора да бидат далекувиди за да обезбедат мир, изјави денеска папата Франциск. Папата претходно овој месец повика на прекин на огнот за да се ...

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави ...

„Генерал Армагедон“ ќе мора да ја правда одлуката за повлекување од Херсон

Руските власти подготвено застанаа зад понижувачката одлука за повлекување на руските сили од Херсон. Но, генералот Суровикин, кој прв го предложи тој стратешки ...

Мексиканскиот претседател соопшти дека Бајден ќе ја посети земјата на почетокот на следната година

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска изјави дека американскиот претседател Џо Бајден ќе го посети Мексико на почетокот на јануари во ...

Десет мртви во пожар во станбена зграда во Кина

Десет лица загинаа, а девет се повредени во пожар во станбена зграда во Урумчи, главниот град на западниот кинески регион Синџијанг, јави државната телевизија ...

Вархеји: Босна и Херцеговина би можела да добие кандидатски статус следниот месец

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји вчераа во Барселона изјави дека Босна и Херцеговина може да добие кандидатски статус за членство ...

Повеќе од 15 илјади исчезнати во војната во Украина

Повеќе од 15 илјади луѓе исчезнале од почетокот на војната во Украина, изјави синоќа официјален претставник на Меѓународната комисија за исчезнати лица (ICMP), ...

Белорусија нема да испрати војска во Украина

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, синоќа изјави дека нема да испрати своја војска на територијата на Украина бидејќи тоа нема да реши ...