Свет

Хунтата во Нигер се откажа од договорот со ЕУ, преговара со Русија за одбрана

Воената хунта во Нигер се откажа од двата клучни воени договори што западноафриканската земја ги потпиша со Европската унија за борба против екстремистичкото ...

Сателитските снимки покажуваат дека почнала израелската офанзива во јужниот дел на Газа

Сателитски снимки анализирани денеска од американска новинска агенција покажуваат дека израелската армија почнала копнена офанзива во јужните делови на Појасот ...

Британија ги заострува условите за работна виза

Велика Британија најави планови за намалување на бројот на легални имигранти во земјата со зголемување на минималната плата за една трита што мора да ја заработат ...

Светската програма за храна во јануари ја завршува својата главна програма за Сирија

Светската програма за храна на ОН (WFP) соопшти дека во јануари ќе ја прекине својата главна програма за помош на населението во Сирија, земја разурната од над ...

Министер на Ликуд најави кандидатура против Нетанјаху, велејќи дека на партијата „и треба промена“

Израелскиот министер за економија Нир Баркат, висок член на владејачката партија Ликуд, наводно планира да се кандидира против премиерот Бенјамин Нетанјаху кој 18 ...

Владата на Непал побара од Русија да престане да регрутира Гурки во својата војска

Непал побара од Москва да престане да регрутира непалски граѓани, односно веднаш да ги врати назад сите непалски војници што ги ангажираше.  Малата хималајска ...

OН: Газа ја чека уште „попеколно сценарио“ ако не се дозволи повеќе помош да влезе во енклавата

Газа се соочува со уште „попеколно сценарио“ доколку не се дозволи повеќе помош да влезе во енклавата, изјави хуманитарната координаторка на ОН за ...

Земјотрес од 5,1 степен го погоди Истанбул, нема информации за жртви

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во реонот на Истанбул. Земјотресот се случил во 10:42 часот по локално време и е силно ...

Борел: Решението на конфликтот во Газа може да биде само политичко, засновано на две држави

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел денеска соопшти дека разговарал со министерот за надворешни работи на Иран, Хосеин Амир Абдолахиан и дека ...

Температури во Сибир од минус 50 степени Целзиусови, рекордни снежни врнежи во Москва

Температурите во делови од Сибир се спуштија до минус 50 степени Целзиусови, додека снежните виулици ја зафатија Москва со рекордни снежни врнежи, а многу летови ...