Свет

Низ цела Украина прогласена воздушна тревога, над Киев соборени дронови

Низ цела Украина утрово е прогласена воздушна тревога, а во некои региони е исклучена струјата поради страв од напади. Во текот на ноќта над Киев беа соборени 15 ...

Фајон: Без Уставен суд ќе бидат доведени во прашање и претседателските избори во Црна Гора

Доколку Црна Гора сака да го почитува владеењето на правото и да излезе од политичката и институционалната криза, првиот чекор е комплетирање на Уставниот суд, ...

Подољак: Никогаш не преговарајте со луѓе без логика

Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володомир Зеленски, ја коментираше одлуката за испраќање западни тенкови и реакцијата на Русија на ...

Експлозии низ цела Украина, соборени руски ракети

Системите за воздушна одбрана на Украина утрово соборија неодреден број руски ракети во четвртокот, информира на Телеграм шефот на кабинетот на украинскиот ...

Зеленски повика да се реши проблемот со депортациите во Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика висок функционер на Обединетите нации (ОН) да помогне да се најде начин да се реши, како што велат украинските ...

Руските власти ќе градат казнени колонии во анектираните украински територии

Руската Влада им наложи на затворските власти да изградат 25 казнени колонии во регионите на Украина анектирани од почетокот на војната, објавено e денеска во ...

Украинската армија се повлече од Соледар

Украинската армија денеска соопшти дека им го предала Соледар на Русите, две недели откако Москва објави дека го зазела градот во источна Украина, пренесе ...

Папа Франциско: Да се биде хомосексуалец не е кривично дело, бог ги сака сите свои деца какви што се

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско изјави дека законите што ја криминализираат хомосексуалноста се неправедни и оти „бог ги сака сите свои ...

Ципрас бара оставка од Мицотакис

По средбата со претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, лидерот на опозициската партија СИРИЗА, Алексис Ципрас, побарал оставка од грчкиот премиер ...

Столтенберг поддржува трошоците за одбраната да бидат над два отсто од БДП

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува членките на Алијансата наскоро да ја зголемат својата воена потрошувачка над целта од два проценти од бруто ...