Свет

Властите во Пјонгјанг наредија петдневно заклучување поради „респираторна болест“

Севернокорејските власти наредија петдневно заклучување на жителите во главниот град Пјонгјанг поради појава на „респираторни заболувања“. Ова е прва ...

ОН ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не ја суспендираат помошта за Авганистан

Заменичкта на генералниот секретар на ОН, Амина Мохамед ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не ја укинуваа хуманитарната помош за Авганистан и покрај ...

Во Алжир падна снег

Снег падна во пустинските области во југозападниот дел на Алжир. По два сушни месеци во регионот Башар, студен бран донесе снежна покривка, прва во последните 11 ...

Потонат товарен брод во близина на Јапонија, се трага по осум членови на екипажот

Јапонската и јужнокорејската крајбрежна стража трагаат по осум членови на екипажот на товарниот брод што синоќа потона во Кинеското Море југозападно од ...

Во Шпанија од почетокот на годината убиени шест жени, Владата свика итен состанок на експерти за семејно насилство

Шпанската влада свика втор итен состанок на експерти за семејно насилство за помалку од еден месец, по убиствата на шест жени и една млада девојка од почетокот на ...

Русија: Ако САД испратат тенкови во Украина, тоа е очигледна провокација

Можната испорака на борбени тенкови од страна на Вашингтон за Украина ќе биде „уште една очигледна провокација“ против Русија, изјави рускиот амбасадор во ...

Зеленски: Се подготвува нов бран на агресија

 Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија планира нов бран на агресија и оти почетокот на тој бран веќе се гледа во Донбас. – Русија се ...

Стејт департмент: Го поддржуваме брзиот влез на Шведска и Финска во НАТО

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс изјави дека САД го поддржуваат брзиот влез на Финска и Шведска во НАТО, откако Хелсинки објави дека ...

Крис Хипкинс е новиот премиер на Нов Зеланд

Лидерт на Лабуристичката партија на Нов Зеланд, Крис Хипкинс положи заклетва како 41. премиер на Нов Зеланд. Хипкинс (44) досега ја извршуваше функцијата министер за ...

Рогов: Руската армија спречи офанзива на Киев во областа Запорожје

Руската армија ги осуети плановите за офанзива на вооружените сили на Украина во областа Запорожје, изјави денеска членот на главниот совет на регионот Запорожје, ...